İSTİKBAL’E VERİLMİŞ BİR MESAJ: TF-X

Tarih 29 Haziran 1911…

Osmanlı’da pilot yetiştirme ve uçak alımı çalışmaları başlar. Yapılan sınav sonucu belirlenen iki subay (Süvari Yzb. Fesâ Evrensev ve istihkam Tğm. Yusuf Kenan)1 pilotaj öğrenimi için Fransa’ya gönderilir.

1912 Nisanında eğitimlerini tamamlayan pilotlar İstanbul’a dönerler ve Türk ordusunun ilk pilotları olurlar.

Böylece havacılık serüvenimiz başlar…

Bu serüven daha sonra kurulacak Türk Devleti’nde de sürecektir. Öyle ki Atatürk 1936 yılında Eskişehir Tayyare Alayını yaptığı ziyarette “Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir. Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır.’’2 diyerek yeni bir ufku işaret eder.

Bu ufku yakalamak ve çağın gereklerine uygun bir savunma gücü için 19443 yılında ‘Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ kurulur ve  nihayet havacılık serüvenimiz bugün istikbale mesaj verecek TF-X Projesine kadarki şeklini alır.

Peki nedir bu TF-X Projesi?

Kod adı TF-X

5.Nesil Türk Avcı Muharebe Uçağı.

Pojede amaç Türk Hava Kuvvetlerinin muharip uçak ihtiyacını karşılamak.

İngiltere BAE Systems ortaklığı ile üretilecek bu uçakların ilk uçuşunu 2023’te yapması ve 2030 yılında da envantere girip bugün muvazzaf olan F-16 uçaklarının yerini alması öngörülüyor.

İlk aşamada 250 Uçak üretilecek. Bunlar olayın resmi boyutu.4

Bir de İstikbale verilen bir mesaj var.

Bu mesaj Adriyatik’ten Çin Seddi’ne; Kızıl Deniz’den Sibirya’ya o kudretli günlerimizde hoşgörü kanatlarımız altında yaşamış ve bugün zulüm gören coğrafyalara dönüşmüş yerlerde yaşayanlara ölüm yağdıran güçlere artık mukabele edecek bir devlet olduğumuz veya olacağımız ve bu hususta tarihin bizlere yüklemiş olduğu kutsal misyonu her türlü imkan ve şeraiti kullanma pahasına sürdüreceğimizdir.

Bunun nişanesi olacak olan bu uçaklar ve devamında geliştireceğimiz teknolojiler dost ve müttefik devletleri ve kardeş halkları onlara kin ve nefret kusan her türlü tehditten koruyacak ve böylece dünya üzerinde bir lahza da olsa adaleti, hoşgörüyü, huzur ve barışı; cehalet, sefalet, geri kalmışlık ve hüznün hüküm sürdüğü coğrafyalara yayacağımızdır.

Bunu başarabileceğimizi düşünüyorum.

Siz yeter ki İstikbal’in göklerde olduğunu bilin…

Gökyüzü TF-X’in Çelikten Kanatlarını bekliyor…

TF-X Milli Muharebe Uçağımızın Tanıtım Videosu

Kaynakça:

1 http://www.hho.edu.tr/muze/turkhavaciligi.htm

2 https://www.hvkk.tsk.tr/tr-tr/Havac%C4%B1l%C4%B1k_K%C3%B6%C5%9Fesi/Atat%C3%BCrk_ve_Havac%C4%B1l%C4%B1k

3 https://www.hvkk.tsk.tr/tr-tr/T%C3%BCrk_Hava_Kuvvetleri/Hakk%C4%B1m%C4%B1zda/Tarih%C3%A7e/1944_Y%C4%B1l%C4%B1ndan_%C4%B0tibaren_Hava_Kuvvetleri

4 http://www.yenisafak.com/ekonomi/tf-x-milli-muharip-ucaginin-tanitim-videosu-yayinlandi-2671573

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*