ELON MUSK GİBİ DÜŞÜNMEK

Elon Musk…

Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu, Amerikalı Mühendis, Mucit, Yatırımcı ve Girişimci.

Öyle ki bugün dünyada hemen herkesin hatta devletlerin dahi merakla ve ilgiyle takip ettiği insanların başında geliyor kendisi.

Ondan ilham alıp film yazanı da var, onun bakış açısına göre uzay programını revize eden devleti de.

Peki, kimdir bu Elon Musk ve Nedir onu bu kadar önemli yapan?

Gelin, beraber tanıyalım.

Çok küçük yaşlarda başlar okumaya ve kendisi geliştirmeye. Kendi kendine öğrendiği yazılım sayesinde henüz 12 yaşında Blastar adını verdiği, kendi yapımı olan bir oyunun kodunu dönemin popüler dergilerinden birisine 500$’a satarak, iş dünyasına giriş yapar.

Eğitim sistemini çok hantal ve yavaş bulduğu için kitaplara ve okumaya verir kendisini.

Okumaya olan sevgisi kütüphaneler dolusu kitaplar bitirmesini sağlar ve bu aynı zamanda birbirinden bağımsız onlarca konu hakkında da fikir sahibi yapacaktır onu.

Nitekim “Neyi bilmediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok.” Sözünü yıllar sonra bu denli okumasının sebebi olarak açıklayacaktır.

Okudukça yepyeni ufuklar keşfeden Musk, üniversiteden Fizik ve Ekonomi alanlarında lisans diplomasını alınca girişimci olmaya karar verir.

Bu girişimlerin ilki 1995 yılında Zip2 adında, gazeteler için internet üzerinden erişilebilir bir şehir rehberi sitesi olacak, onu 1999 yılında online e-posta ile ödeme ve finansal servislerin sunulduğu X.com takip edecektir.

Daha sonra tüm hisselerini satıp kendisine yatırım için üç alan belirler. Bu alanlar: İnternet, Temiz Enerji ve Uzay’dır.

2002 Yılında Uzay çalışmaları için Space X’i , 2003 Yılında Temiz enerji ile otomobil üretmek  için Tesla’yı, 2006 Yılında da Güneş enerji sistemleri için SolarCity’i kurar.

Bu üç alanda halen faaliyet göstermesi ile beraber ben bugün onun bu denli ilgi çekmesinde en büyük paya sahip şirketi olan Space X ve Uzay çalışmaları üzerinde duracağım.

Her şeyden önce dünyayı Su alan bir gemiye benzetir ve kendisini ya da şirketlerini de bu gemiden suyu boşaltmaya çalışan bir kova misali görür.

Öyle ki artan iklim değişikleri, savaşlar, üretilen nükleer silahlar ve daha birçok sebep dünyanın er ya da geç yok olacağı kanısını oluşturmuş kendisinde.

Dolayısı ile dünyayı terk edecek bir “Uzay Vizyonu” geliştirmiş.

Bu vizyonla büyüttüğü şirketi ve etrafında topladığı parlak beyinlerle “Uydu Fırlatma, ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) için kargo hizmetleri, Ay ve Mars’ta koloniler kurmaya varan” programlar oluşturulmuş.

Özellikle Mars Vizyonu herkesi belki de en fazla heyecanlandıran konu ki bu alanla daha çok ilgileniyor. Mars’a kargo ve yolcu taşıma konusunda kat ettiği mesafe o denli büyük ki 2022 yani 4 yıl sonra Uzaya kargo taşımayı ve 2024 yani 6 yıl sonra da  insan ve kargo taşımacılığına başlamayı öngörüyor.

Özellikle Mars yolculuğu için uzayda yakıt ikmali, uzaydan dünyaya geri getirmesi gereken roket yakıt tankları programlarının en zor mühendislik kısımları iken bu konuda çok ciddi mesafeler kat etmiş.

Böylece yepyeni bir fikir daha oluşturmuş.Dünya üzerinde bir noktadan başka bir noktaya dünya yörüngesinden kısa sürede seyahat fikri.

Bu fikir havacılık sisteminin tüm ezberlerini bozacak gibi duruyor.

Nitekim dünya üzerinde en uzak iki nokta arasının 1 saat gibi bir sürenin altında alınmasını düşününce gelecekte bizleri nelerin beklediği konusunda merakımız daha da artıyor.

Sonuç olarak Elon Musk bu zamana kadar gelmiş insanlığı hem dünyada hem de uzayda çok daha ileri seviyelere çıkaracak gibi duruyor.

Bu konuda gece gündüz demeden çalışması ve ortaya koyduğu vizyon dünya üzerindeki herkesin dikkatini fazlası ile çekiyor.

Bu denli kompleks ve birbirinden bağımsız alanlarda başarılar yakalayan Elon Musk ve ortaya koyduğu düşünce biçimi bence ileride yeni nesillere öğretilecek bir tabir oluşturacak.

Nitekim insanlığa yarar sağlaması için her millet henüz küçük yaşlarda kendi çocuklarına“Elon Musk Gibi Düşün !” diyecek.

Ama dünyada ama uzayda….

Sizleri Elon Musk’ın Uzay Vizyonu ile İlgili SPACE X Animasyonları İle Başbaşa Bırakıyorum.

1-) Dünya’da Bir Noktadan Başka Bir Noktaya Yörüngeden Seyahat

2-) Mars Vizyonu, Gezegenler Arası Seyahat

Kaynakçalar: 

1-) http://www.spacex.com/mars

2-) https://www.youtube.com/watch?v=tdUX3ypDVwI

3-) http://www.hurriyet.com.tr/elon-musk-kimdir-kac-yasindadir-40648136

4-) https://shiftdelete.net/elon-musk-kimdir-bilmediginiz-detaylar

5-) http://listelist.com/elon-musk-kimdir/

6-) https://www.youtube.com/watch?v=hQXLrPlcbeo

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*