TEK İHTİMAL ZAFER, KARABAĞ!

Tek ihtimal zafer…

Hatırlarsanız yeni bir yazı serisi başlatmıştık.  

Tek İhtimal Zafer! Üst başlığı ile ülkemiz, kardeş ülkelerimiz ve tarihimizin milli davalarını, dönüm noktalarını siz değerli okuyucularımıza yer yer aktaracaktık.

İlk konusu, Kıbrıs idi.

Bugün yeni bir konu ile karşınızdayız.

Konumuz, Karabağ!

Küresel düzende kartlar yeniden dağıtılıyor. Hali hazırda süren Koronavirüs pandemisinin ilk şokunu atlatan dünya yeni ilişkiler, karmaşık söylemler ve köklü değişimlerin arefesinde bulunuyor.

Ekonomik, siyasi, askeri krizler peşi sıra görülmeye başlandı bile.

Bunların en sonuncusu ise bugünlerde yeniden baş gösteren Azerbaycan-Ermenistan savaşı.

Bizler de milli şuurumuzun gelişmesi adına kardeş ülkelerimizin sorunlarını kendi sorunlarımız kadar yakından tanımalı ve “Tek İhtimal Zafer” sloganını tüm dünyaya bir kez daha duyurmalıyız.

Bu hususta Karabağ sorununu, Hocalı katliamını öğrenmeli; milli kahramanlarımızdan Mübariz İbrahimov’u tanımalıyız.

Öyleyse başlayalım.

Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik alanı kapsar Dağlık Karabağ. Yukarı Karabağ da denebilir.

Kökleri birkaç yüzyıl öncesine dayanan bu sorun esasında Azerbaycan ve Ermenistan arasındadır ve Sovyetler döneminde alevleniyor.

20 Şubat 1988’de, Azerbaycan’a bağlı bulunan Dağlık Karabağ Otonom Vilâyeti (DKOV) yerel konseyinin 110 üyesinin Ermenistan’a bağlanma yönünde karar alması ile 1992’de Azerbaycan ile Ermenistan’ı savaşa sürüklemiştir.

Klasik şekilde, Ermenistan’la birleşme adına protestolar düzenleniyor ve sloganlar atılır.

Bu protestoların en büyüğü 1988 yılının Şubat ayında olur.

1989 Kasım ayında SSCB Yüksek Sovyeti, DKÖV’in özerkliğinin kaldırılıp doğrudan Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlanmasına dair kararı kabul eder.

Daha sonra 1989 Aralık ayında Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti Moskova’nın kararını geçersiz sayar ve DKÖV’in Ermenistan’a birleştirildiğini açıklar.

Bunun sonucunda önceleri çatışma şeklinde süren kriz 1991 yılı sonlarına doğru yerini savaşa bırakır.

Burada, Ermenistan’ın sözde “Büyük Ermenistan” hayali kurduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Temeli 18.yüzyıla uzanan ve Karabağ, Erivan ve Nahçıvan topraklarını da kapsayan sözde “Büyük Ermenistan” iddia ettiği topraklarla denizden denize (ki bu denizler Hazar denizinden Ege denizine kadardır) bir devletin hayalini kurmaktadırlar.

Yani, geçmişten bugüne uzanan çatışmaların ve süren savaşın esasında temeli budur.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bugün Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisine tekabül eden 7 bölge (Rayon) Ermenistan işgali altındadır.

Bunlardan esasında Yukarı Karabağ bölgesini de içerdiği için, tüm bölgelerin çalışmalarda genel olarak Karabağ ya da “Qarabağ” olarak bilindiğini de söyleyebiliriz.

1994 yılında Rusya’nın arabulucu olması ile varılan bir ateşkes olsa da hali hazırda teorik olarak iki devlet bugün halen savaş halindedir.

Hocalı Katliamı

Hocalı Katliamı (Azerice: Xocalı soyqırımı), Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

Azerbaycan’ın resmi açıklamasına göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.

Bu olay unutulmamalı ve unutturulmamalıdır!

Mübariz İbrahimov

Azerbaycan Özel Kuvvetlerinde bir Astsubay Çavuş!

19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23.30 civarında Mübariz İbrahimov, kimseye haber vermeden, sadece “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağ olsun.” diye bir mektup bırakarak tek başına 1 km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenlemiştir.

45 Ermeni asker ve subayını öldürdü. Ermeni destek kuvvetleri ile 5 saat, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpıştı ve sabaha karşı şehit oldu.

Karabağ Kürşadı…Ruhu şad olsun!

Sonuç…

Bugün kardeş ülkemiz Azerbaycan hala sözde “Büyük Ermenistan” hayali kuran bir devletin tahrik, kışkırtma, saldırıları ve işgali ile karşı karşıyadır. Geçmişte yapılan soykırımların acısı ise hala tazedir.

Bilinmelidir ki “Bu iki devlet, bu tek millet her zaman ayakta kalacaktır.”

Ve Karadeniz…Hep çırpınacaktır bakıp Türk’ün bayrağına…

Geçmişten günümüze bu kutlu bayraklar altında, canlarını vatanları için feda etmiş ve şahadete yürümüş her bir aziz şehidimizin ruhu şad olsun. Onlar hep diridirler. Kürşatlar, Mübarizler…

Tüm aziz şehitlerimize en içten saygılarımızla,

Er ya da geç “Azerbaycan Bayrağını Qarabağ’a Asacağız.”

Bir sonraki zafer yazımızda buluşmak üzere.

Tarihimizle kalın, ?

Kaynakça:

https://www.turktoyu.com/daglik-karabag-ozerk-cumhuriyetinin-kurulusu

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karaba%C4%9F_Sava%C5%9F%C4%B1

https://tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCbariz_%C4%B0brahimov

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hocal%C4%B1_Katliam%C4%B1

http://old.qha.com.ua/tr/siyaset/baku-nun-kurtulusu-cirpinirdi-karadeniz-siiri-nicin-yazildi/173542/#:~:text=Kafkas%20%C4%B0slam%20Ordusu’nun%20Bak%C3%BC,%C5%9Fairi%20Ahmed%20Cevad%20taraf%C4%B1ndan%20yaz%C4%B1ld%C4%B1.

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/hocali-katliaminda-neler-oldu-26-yil-once-bugun-hocali-katliami-yapildi-2248199/

2 yorum

    • Tarih mükemmel bir erken uyarı sistemidir. Tarihimizi iyi bilmemiz ve tekrar tekrar okumamız lazım. Tüm gücümüzle Azerbaycan ordusunun yanındayız, arkasındayız! Karabağ, Azerbaycan’ındır!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*