EJDERHA UYANIYOR, TİK TOK TİK TOK!

Ejderha uyanıyor !

Tam bir film ismi değil mi?

Bence de. ?

Bugün sizlere filmi bırakın uyanan bir ejderhayı tanıtacağım hatta göstereceğim.

Öncelikle ejderha nedir kimdir bir bakalım.

Bugün Çin devleti dev bir ejderhaya benzetilir. Nitekim Ejder, Çin halkı için en büyük kutsal hayvan ve en büyük semboldür. Öyle ki Çinliler kendilerini ‘Ejderin Torunları’ olarak tanımlıyorlar. Bu konu onların kültüründe mitolojilerden kıssalara, şehirlerden figürlere her yerde kendisini gösteriyor. Tabi ki uluslararası alanda da.

Şimdi, mitolojiye girip konuyu derinleştirmek isterdim ama kıyısından dolaşsak da yeter gibi. Nitekim Ejderha sembolü ile Çin’i anlamak bu yazı için yeterli olacaktır. ?

Peki, Ejderha uyanıyor ne demek? Buyurun beraber bakalım.

Öncelikle yerel basınımıza göre bugün itibari ile Çin devleti belirli şehirlerde 5G hizmetine başlayacak. Pekin, Şanghay, Hangcou ve Guangcou gibi birçok büyükşehirde bugünden itibaren bu hizmet verilecek. Çin 5G konusunda epey hızlı görünüyor!

5G ile kullanıcılara ‘sıfır gecikme süresine sahip’ yüksek hızlı İnternet hizmeti verilmesi hedefleniyor.

İkincisi küresel bir aktör olarak Amerika ile ticaret savaşlarına girmiş bir Çin var artık. O vergi sana bu vergi bana diyerek “ekonomik bilek güreşi” tutuluyor piyasalarda. Tabi gariban dünya olarak bizler de kenardan köşeden izliyoruz kapışmayı.

Üçüncüsü geçtiğimiz ay başında 1 Ekim’de 70. Yılını kutladı Çin Devleti. Öyle ki Çin Halk Cumhuriyeti dünyaya meydan okurcasına görkemli bir geçit töreni düzenledi. Nükleer silahlardan Hipersonik Füzelere kadar envanter sergisi yaptı. Tabi mesajları ile birlikte.

Son olarak da 2045 yılında uzayda lider olmak isteyen bir Çin var karşımızda. Takriben 26 yıl içinde Uzay’a çökme planları sessizce işliyor.

Tüm bunlara bakınca Dünya siyasetinde sessiz ama etkin bir aktör olarak Çin, ülkesinden bölgesine, kıtasından Okyanuslara hatta Uzay’a kadar genişlemiş coğrafyalarda etkin olma yolunda ilerliyor.

Hem de sessizce !

4. Kavşağı geçtikten sonra “Bakın daha yeni yola çıktık!” diye haber salıyorlar dört bir yana. Böyle de ustalar !

Hal böyle olunca zamanında rivayetlere göre “Türk Akınlarını” engelleme düşüncesi ile bugün uzaydan bile görülecek büyüklükte Çin Seddini inşa etmiş bir devlet bugün adeta bizleri, dünyaya hapis edercesine her alanda yeni sedler örüyor gibi.

Yapay zekadan robotlara, üretimden sağlığa, diplomasiden kültüre ve daha birçok alanda sözü geçerli, etkin ve varlığını hissettirecek bir devlet oluyorlar yavaştan.

Demem o ki, Ejderha uyanıyor. Buzlarını çözüyor!

Korkarım ki böyle giderse bir gün alevleri ile dünyayı da kavuracak! Yani her alanda söz sahibi olacaklar.

Öyleyse bize düşen nedir?

Bilimde ve teknolojide bu çevrelemeyi de çevreleyecek bir Hilal Taktiği çıkarsak mı?

Cevabınız evetse evvela içimizdeki şu ‘ejderya’ları bırakalım önce.?

Nitekim, zaman aleyhimizde “Tik tok” işliyor.

Tik tok mu? O da nereden çıktı?

Çin’den olabilir mi?

Neyse, anladınız siz onu.

Bilimle kalın, kıps ?

Kaynakçalar:

1 https://www.ensonhaber.com/cin-bircok-sehirde-5g-hizmetini-kullanima-aciyor.html

2 https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/cinin-2045-hedefi-uzay-liderligi/1273400

3 https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/70-yil-kutlamalari-govde-gosterine-donustu-cin-neyi-var-neyi-yok-ortaya-doktu-5363171/

4 http://turkish.cri.cn/794/2012/01/31/162s138042.htm

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*